طرح درس ریاضی اول ابتدایی. آموزش جمع
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: ابتدایی کلاس: اول (نیازهای ویژه) موضوع درس: آموزش جمع
مدت جلسه: 10 دقیقه تعداد دانش آموزان: 6 نفر تاریخ:30/4/1395 نام معلم: آیت قدوسی نژاد | |||||
آشنایی با مفهوم و نماد جمع | هدف کلی | ||||
شکرگزار نعمت های خداوند باشد، یاد و نام خدا را سرلوحه زندگی خود قرار دهد | هدف دینی:
| ||||
بهداشت فردی را رعایت کند. منظم و مرتب سر کلاس حضور داشته باشد | هدف بهداشتی | ||||
1. آشنایی با مفهوم جمع 2. آشنایی با مثال هایی از جمع 3. آشنایی با کاربرد جمع در زندگی روزمره 4. آشنایی با نماد جمع و طریقه نوشتن آن | شناختی | اهداف جزیی | |||
| عاطفی | ||||
| روانی- حرکتی | ||||
مفهوم علامت جمع را بیان کند)شناختی) صحیح نوشتن علامت جمع (شناختی) مثالی از جمع را بگویند (شناختی) با علاقه به سخنان آموزگار و هم کلاسی هایش گوش می دهد.(عاطفی) به نظر دیگران احترام می گذارد (عاطفی واکنشی) به سوالات معلم مشتاقانه پاسخ می دهد (عاطفی) در انجام فعالیت های (یاددهی یادگیری)در کلاس شرکت می کند (عاطفی) به مبحث ریاضی علاقه نشان می دهد (عاطفی) مطالب جدید آموخته شده را به سایر مثال های محیط زندگی تعمیم می دهد (عاطفی) فعالیت های کلاسی خواسته شده را با راهنمایی معلم انجام می دهد(روانی- حرکتی) فعالیت ها را با دقت و متمرکز انجام می دهد (روانی- حرکتی) در کارها و فعالیت های گروهی و کلاسی خواسته شده به طور هماهنگ عمل می کند (روانی- حرکتی) به تنهایی طرز صحیح نوشتن علامت و اعداد جمع را انجام می دهدیا بنویسد (روانی- حرکتی) | اهداف رفتاری | ||||
تخته- ماژیک- نفرات دانش آموزان- نی و چرتکه- شکل های علامت جمع- کتاب درسی- رایانه (بازی ریاضی و تحلیل محتوا)- وسایل تشویق ژتونی (ستاره) | رسانه های آموزشی
| ||||
روش چینش به صورت نیم دایره- گروه بندی به گروه های سه نفره. روش: ایفای نقش، همیاری، پرسش و پاسخ، بارش مغزی، E5
| روشهای یاددهی-یادگیری ومدل چینش کلاس
| ||||
فعالیت های دانش آموزان | فعالیت های معلم | عنوان
| |||
پاسخ به سلام و احوال پرسی | سلام و احوال پرسی |
فعالیت های مقدماتی
| |||
| توجه به ویژگی های جسمی و روحی- حضور وغیاب | ||||
ارائه تکالیف و همکاری در گروهبندی | بررسی تکالیف- گروهبندی و مدل کلاس | ||||
پاسخ دانش آموزان به ارزشیابی معلم |
- بچه ها کسی میتونه تا پنج بشماره - اینها چن تاست (نشان دادن انگشتان دست)؟ - عدد بین 2 و 4 چه عددی است؟ - عدد قبل از 3 چه عددی است؟
|
ارزشیابی رفتار ورودی | |||
بله به جمع ما خوش آمدی. به جمع ما خوش آمدی. (به صورت ریتمیک و همراه با دست زدن) | بچه ها علی که غایبه دوستش تنها نشسته، می خواهید به گروه 1 (گروه تلاش)اضافه بشه؟ بچه ها بهش خوش آمد بگید، همه با هم "به جمع ما خوش آمدی. به جمع ما خوش آمدی." | ایجاد انگیزه | |||
تعداد نشان داده شده کنار آموزگار حاضر می شوند
- 2 نفر، یک نفر یک، دو، سه. سه نفر
بچه ها با همکاری همدیگه اجرا می کنند
3 تا سمت راست، دوتا سمت چپ یک، دو، سه، چهار، پنج. پنج تا نی داریم
2 و 2 می شود چهار
بچه ها به علامت دست میزنند و آن را لمس می کنند.
3 تا، 2 تا، پنج تا. 3به اضافه 2 می شود 5. | «مجسم» - بچه ها! این تعداد از گروه تلاش بیاید پیش من (نشان دادن عدد 2 با انگشتان)، این تعداد هم از گروه کوشش (نشان دادن عدد 1) «نیمه مجسم» - از گروه تلاش چند نفر کنار منه؟ از گروه کوشش.؟ حالا با هم جمع شید، چند نفر شدند؟ بشمرید! - به هر گروه پنج نی داده و از آنها میخواهیم: این تعداد سمت راست میز و این تعداد سمت چپ قرار دهند (نشان دادن انگشتان) چندتا سمت راست میز است؟ چند تا سمت چپ؟ حالا بزاری روی هم. بشمارید، چندتا شدند؟ - شکل چهار سیب روی تخته می کشیم، دوتا در یک سمت و دوتا در سمت دیگر، حالا علی بیا، چند سیب این طرف هست؟ عددش را زیرش بنویس، چند تا این طرف؟. حالا باهم جمع کن - حالا علامت جمع را نشان می دهیم؛ بچه ها این علامت جمع هست - حالا تصویر کتاب چه نشان می دهد؟ چند پرنده روی شاخه درخت نشستند؟ چند پرنده دارند به آنها اضافه می شوند؟ روی هم چند تا می شوند؟
| ارائه محتوا آموزشی همراه با ارزشیابی مستمر(سازنده) | |||
شرکت در بحث گروهی و بیان نکات مهم درس، پرسش در جهت رفع ابهامات،پیدا کردن بینش نو - جمع |
هدایت گروه ها به سمت بیان نکات مهم درس، ارزیابی و پیگیری (رفع ابهامات) تقویت نکات مهم برای یادگیری آینده - بچه ها درس امروز درباره چی بود؟. |
جمع بندی
|
نتیجه گیری نهایی
| ||
حل معماهای بازی رایانه ای و پاسخ به سؤالات موجود در تحلیل محتوی عکس العمل مناسب به بازخورد نهایی معلم |
استفاده از تحلیل محتوی و بازی ریاضی در رایانه بازخورد نهایی از عملکرد یادگیرندگان با تاکید به نقش تشویق |
بازخورد
| |||
جمع کردن خلاقانه
ارائه تکالیف |
فردی: استفاده از خلاقیت دانش آموزان و تقویت آن در جمع بستن اشیای مختلف
گروهی: حل تمرین های کلاسی |
تعییین تکلیف
| |||
- لینک منبع
تاریخ: پنجشنبه , 15 مهر 1395 (00:43)
- گزارش تخلف مطلب